Czego mogłeś nie wiedzieć o wybielaniu zębów
Jest to proces chemiczny, w którym aktywne cząsteczki tlenku uwolnione z danego związku (nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika, który finalnie osiąga porównywalny wynik, ale działa znacznie wolniej) reagują z pigmentami na szkliwie zębów i między jego kryształami, czyniąc je przeźroczystymi.
Pierwsze pasty wybielające Rembrandt pojawiły się w Profimed po 2000 roku. Rembrandt był wówczas liderem na rynku amerykańskim, a portfolio tej marki obejmowało nie tylko różnego rodzaju pasty wybielające, ale także sztyfty, taśmy i domowe zestawy do wybielania. Marka została następnie kupiona przez Johnson & Johnson i niestety nie odnosiła już takich sukcesów. Dziś produkty Rembrandt można dostać tylko w Stanach Zjednoczonych.
Stopniowo na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów wybielających, aż do momentu, kiedy w 2013 roku Unia Europejska ograniczyła stężenie nadtlenku w pastach, paskach lub innych produktach wybielających do maksymalnie 0,1%. W rzeczywistości na tym etapie ograniczono stosowanie i sprzedaż tylko do gabinetów dentystów i higienistek stomatologicznych. Stosowanie preparatów nadtlenkowych o wyższych stężeniach pod nadzorem lekarza stomatologa jest nadal możliwe. Kupowanie takiego produktu w sklepie, aptece lub przez Internet nie jest jednak legalne. Na pewno teraz zapytasz "Dlaczego?”.
Czy profesjonalny zabieg w gabinecie to jedyny sposób na białe zęby? Absolutnie nie. Przede wszystkim należy pamiętać, że przy perfekcyjnie prowadzonej pielęgnacji zębów szczoteczką manualną lub elektryczną, dobrej jakości paście do zębów oraz regularnej higienie zębów, wybielanie może wcale nie być konieczne, a zęby będą naturalnie białe. Jeśli spożywasz dużo żywności i napojów barwiących, dobrze jest zainwestować w specjalistyczne pasty do zębów zawierające naturalne enzymy, takie jak papaina czy bromelaina oraz inne substancje, które przy regularnym stosowaniu mogą poradzić sobie z pigmentami.
Wybierając pastę do zębów, zwróć także uwagę na wartość ścieralności. Czyszczenie zębów pastą o wysokiej zawartości RDA (Relative Dentin Abrasivity), może spowodować mikro uszkodzenia szkliwa zębów. Niestety wartość RDA nie jest obowiązkową informacją i nie wszyscy producenci podają ją na opakowaniu. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne uważa, że wartość RDA wynosząca 250 i powyżej jest szkodliwa.
Wróćmy do rozjaśniania zębów. Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest rozjaśnianie pastami wybielającymi, zawierającymi enzymy i niewielką ilość nadtlenków (0,1%). Dużą popularnością cieszą się również pasty do zębów, zawierające aktywny hydroksyapatyt, który tworzy nową, cienką, jasną warstwę na powierzchni szkliwa. Zęby stają się gładsze, a przez to znacznie mniej przebarwione. Oprócz składników myjących, inne pasty do zębów zawierają również np. PVP, który zapobiega powstawaniu przebarwień. Ci, którzy nie są zadowoleni z długotrwałego działania past do zębów, mogą poddać się wybielaniu w gabinecie lub skorzystać z wybielania domowego, produktami aktywowanymi światłem LED, np. marki Smilepen.
Wybrane środki wybielające kupisz również w sklepach PROFIMED, gdzie przeszkoleni konsultanci pomogą dobrać odpowiednią pielęgnację, indywidualnie dopasowaną do potrzeb.
Produkty