Wybielanie zębów
Wybielanie zębów to proces, w którym dąży się do uzyskania jaśniejszego odcienia zębów. Kolor zęba to bardzo indywidualna cecha każdego z nas, na którą wpływa wiele czynników. Najważniejsze to jakość i wytrzymałość szkliwa zębów, jego mineralizacja, ilość pigmentacji osadzającej się na powierzchni zębów, ale także odcień zębiny czy zębiny. Zębina znajdująca się pod warstwą szkliwa ma żółtawy kolor i porowatą strukturę. Pokrywające go szkliwo zębów jest półprzezroczyste i prześwituje. Dzięki temu indywidualny odcień zębiny wpływa również na uzyskany kolor zęba. W zależności od przebiegu i mechanizmu działania zastosowanych środków wybielanie zębów dzieli się na kilka kategorii. Istnieje wybielanie chemiczne i mechaniczne, wybielanie domowe i profesjonalne w gabinecie ub wybielanie zębów wewnętrznych i przeciwstawne wybielanie zewnętrzne.
Wybielanie zębów zewnętrznych zostało włączone do kategorii zabiegów kosmetycznych rozporządzeniem UE i podlega surowym przepisom BHP. Z kolei wybielanie wewnętrzne to zabieg medyczny polegający na wybielaniu zębów martwych leczonych endodontycznie w gabinecie stomatologicznym. Kolejny rozdział to proces tzw. Wybielania, w którym wykorzystuje się reakcje biochemiczne naturalnych enzymów lub biomimetyczną remineralizację powierzchni zębów. W takim procesie usuwane są powierzchniowe przebarwienia, szkliwo zębów jest gładsze i lśniące, dzięki czemu lepiej odbija światło i nabiera jasnego białego odcienia.
Mechaniczne wybielanie polega głównie na usuwaniu osiadłych pigmentów z powierzchni zębów za pomocą ściernych cząstek pasty do zębów. Dotychczas bardzo powszechnie stosowane pasty wybielające charakteryzowały się bardzo wysoką ścieralnością. Dzięki temu usuwały powierzchniowe przebarwienia, ale jednocześnie niedbale ścierały powierzchnię zęba, co prowadziło do zwiększonej wrażliwości. Z drugiej strony nowoczesne pasty wybielające czy rozjaśniające mają bardzo niską ścieralność i razem z nimi działają w oparciu o inne mechanizmy takie jak mikronizowany nadtlenek wapnia, reakcje enzymatyczne czy remineralizacja biomimetyczna.Dlatego są już bardzo delikatne dla powierzchni zębów.
Wybielanie chemiczne opiera się na działaniu utleniającym, zwłaszcza związku, którym jest nadtlenek wodoru. Stosuje się go w różnych, ponownie ściśle regulowanych, stężeniach zarówno dla ogólnodostępnych preparatów, jak i profesjonalnych preparatów wybielających. Nadtlenek wodoru ma zdolność przenikania struktury szkliwa, wybiela podpowierzchniowe przebarwienia, a tym samym zmienia uzyskany odcień zębów. Preparaty wybielające mogą również zawierać tzw. nadtlenek mocznika, który również zawiera w swoim składzie nadtlenek wodoru, ale w mniejszym stopniu iw postaci wolniej uwalnianej. Dlatego zawsze konieczne jest rozróżnienie między stężeniami nadtlenku i nadtlenku mocznika.